1-faasilised elektrimootorid

Kaod elektrimootorites

Postitatud

Igas mehhanismis sh elekrimasinas tekib paratamatult erinevaid kadusid. Kaod võivad tekkida järgmistel juhtudel: 1.Elektrivoolu kulgemisel läbi mähiste. Kuna mähistel on teatav aktiivtakistus, siis eraldub neil soojusenergiat. Kuna mähised koosnevad peamiselt vasest, siis nimetatakse neid kadusid ka vasekadudeks. 2.Magnetsüdamikus ajaga muutuva magnetvälja toimel hüstereesist ja pöörisvooludest. Seda kadu tuntakse masina teraskaona. Terasekadu on seda suurem, mida… Loe lähemalt »

Vahelduvvoolu elektrimootorid

Postitatud

Vahelduvvoolu mootorid jagunevad omakorda veel ühe-ja kolmefaasilisteks mootoriteks. Ühefaasilisi mootoreid kasutatakse laialdaselt tööriistades ja kodustes majapidamistes. Kolmefaasilised vahelduvvoolu mootorid on rohkem levinud võimsates tööstuslikes seadmetes. Ühefaasiliste mootorite käivitamiseks tuleb kasutada pöörleva välja tekitamiseks käivitusahelat. Asünkroonmootor on madala hinna ja lihtsa ehituse pärast tööstuses kõige enam kasutatav mootor, milles staatoril tekkiv pöörlev magnetväli paneb rootori pöörlema…. Loe lähemalt »

Ühefaasilised elektrimootorid (asünkroonmootorid)

Postitatud

Kui kolmefaasiline võimsus pole kättesaadav või ebapraktiline, siis on võimalus kasutada ühefaasilisi elektrimootoreid. Korterites, kontorites puudub sageli kolmefaasilise voolu kasutamise võimalus. Samuti ei saa kasutada kolmefaasilist asünkroonmootorit paljudes väiketarbijates nt.kodumasinates, pumpades, lauaventilaatorites jne. Ühefaasiline elektrimootor erineb kolmefaasilisest elektrimootorist eelkõige selle poolest, et tal puudub loomulik käivitusmoment. Ühefaasilise elektrimootori staatori ühefaasiline vool tekitab pulsseruvvälja, mida võib… Loe lähemalt »